Budżet Obywatelski to świetne narzędzie, które pozwala oddolnie zmieniać swoją najbliższą okolicę. O moich projektach, które dotąd zrealizowano, możecie przeczytać w podsumowaniu mojej dotychczasowej działalności. Dziś natomiast przedstawię Wam projekty, które zgłosiłam do edycji na 2025 rok. Zachęcam do zapoznania się z nimi i głosowania dla Pragi!
Nowe drzewa i krzewy dla Pragi
To projekt, który, pod różnymi nazwami, od kilku lat corocznie jest wybierany do realizacji przez prażan i prażanki. W tej edycji chciałabym wymienić uschnięte drzewa m.in. na skwerze Żurowskiego, uzupełnić nasadzenia w pustych misach na ulicy Bródnowskiej, czy zasadzić kwitnące krzewy (np. magnolie, bzy/lilaki, forsycje) na podwórkach Pragi II przy ulicy Brechta, Dąbrowszczaków i Szanajcy.
Zielone ulice Pragi
Projekt, którego celem jest zamiana wybetonowanych nawierzchni w ciągach praskich ulic na nowe rabaty, na których pojawią się kwiaty i drzewa. W ten sposób chcę powiedzieć stop betonozie, poprawić retencję wód i wspierać bioróżnorodność. W tym roku chciałabym rozpłytować okolice ronda na skrzyżowaniu ul. Szanajcy i Dąbrowszczaków oraz powierzchnię wyłączoną przy przejściu dla pieszych przez ul. 11 listopada na wysokości Konopackiej, posadzić zacieniające drzewa na przystankach przy bazarku Namysłowska i przy kościele na Ratuszowej oraz wprowadzić wreszcie choć część przewidzianej w planie miejscowym zieleni na ul. Brzeskiej.
Zielona Wileńska
Wileńska to ulica, która bardzo czeka na zielone zmiany. Projekt w tym zakresie nasze stowarzyszenie składało już dwukrotnie – za pierwszym razem zabrakło głosów na etapie wyboru projektów, za drugim razem odrzucono projekt w weryfikacji pod pretekstem prac nad koncepcją tzw. „Małej Stalowej” (o tym kontrowersyjnym pomyśle pisaliśmy więcej tu i tu). Tak więc do trzech razy sztuka!
Park Linearny Nowej Pragi
Tym razem także ponawiam zeszłoroczny pomysł, który odrzucono w związku z „Małą Stalową”. W tym projekcie chciałabym przedłużyć istniejący skwer Letnia/Kamienna, który cieszy się wielkim powodzeniem wśród okolicznych mieszkańców, aż do ulicy Strzeleckiej. Wystarczy zadbać o istniejącą zieleń, dosadzić nową i dostawić trochę małej architektury, tak by osoby mieszkające w pobliżu zyskały nowe miejsce do odpoczynku i rekreacji.
Ukwiecamy praskie podwórka
To kolejny projekt, które zakłada metamorfozę wybranych podwórek na Pradze we współpracy z ich mieszkańcami. W tym toku skupiam się na terenie na tyłach budynku Szymanowskiego 7 i na pieszym pasażu między budynkami Brechta 14 i Ratuszowa 17/19. Pomysł zakłada m.in. posadzenie nowych kwitnących bylin i cebul kwiatów wiosennych, w ramach kontynuacji naszej oddolnej akcji #SadzimyDlaPragi.
Malwy Linneusza – nowe rabaty kwiatowe
Projekt ma na celu stworzenie rabat z malwami na Pradze II i III na cześć przyrodnika, który jest patronem jednej z ulic na osiedlu, a który badał ten gatunek kwiatów. Oprócz malw posadzone zostaną też inne rośliny, tak by nowe nasadzenia były atrakcyjne cały rok. W ramach projektu odtworzona zostanie też przepiękna rabata malwowa na ul. Szymanowskiego, która niestety w ciągu ostatnich dwóch lat została zniszczona przez nadgorliwych kosiarzy.
Cała Praga na rowery – nowe stojaki rowerowe
Projekt zakłada doposażenie praskich podwórek w stojaki rowerowe. Jazda na dwóch kółkach staje się w naszej dzielnicy coraz popularniejsza, ale niestety wciąż dramatycznie brakuje infrastruktury ze względu na niechęć dzielnicowych urzędników do rowerzystów (o próbach odrzucania projektów na nowe stojaki pisaliśmy m.in. tu). Jeśli projekt zwycięży w głosowaniu – nie będzie już wymówek!
Chodźmy na łyżwy – dzielnicowe lodowisko dla Pragi
Kolejny projekt, który powstał w wyniku zgłoszeń od mieszkańców skarżących się na brak dzielnicowego lodowiska w naszej dzielnicy. Ich zdaniem istniejąca ślizgawka na terenie Konesera jest mała i dość zatłoczona, więc przydałaby się dla mniej alternatywa.