Moje projekty w Budżecie Obywatelskim na 2025

Budżet Obywatelski to świetne narzędzie, które pozwala oddolnie zmieniać swoją najbliższą okolicę. O moich projektach, które dotąd zrealizowano, możecie przeczytać w podsumowaniu mojej dotychczasowej działalności. Dziś natomiast przedstawię Wam projekty, które zgłosiłam do edycji na 2025 rok. Zachęcam do zapoznania się z nimi i głosowania dla Pragi!

Nowe drzewa i krzewy dla Pragi

To projekt, który, pod różnymi nazwami, od kilku lat corocznie jest wybierany do realizacji przez prażan i prażanki. W tej edycji chciałabym wymienić uschnięte drzewa m.in. na skwerze Żurowskiego, uzupełnić nasadzenia w pustych misach na ulicy Bródnowskiej, czy zasadzić kwitnące krzewy (np. magnolie, bzy/lilaki, forsycje) na podwórkach Pragi II przy ulicy Brechta, Dąbrowszczaków i Szanajcy.

Nowe drzewa posadzone na Konopackiej i Namysłowskiej w 2022 roku w ramach mojego projektu do BO.

Zielone ulice Pragi

Projekt, którego celem jest zamiana wybetonowanych nawierzchni w ciągach praskich ulic na nowe rabaty, na których pojawią się kwiaty i drzewa. W ten sposób chcę powiedzieć stop betonozie, poprawić retencję wód i wspierać bioróżnorodność. W tym roku chciałabym rozpłytować okolice ronda na skrzyżowaniu ul. Szanajcy i Dąbrowszczaków oraz powierzchnię wyłączoną przy przejściu dla pieszych przez ul. 11 listopada na wysokości Konopackiej, posadzić zacieniające drzewa na przystankach przy bazarku Namysłowska i przy kościele na Ratuszowej oraz wprowadzić wreszcie choć część przewidzianej w planie miejscowym zieleni na ul. Brzeskiej.

Radość po pierwszym zwycięskim projekcie na rozpłytowania uliczne – „Mniej betonu dla Pragi” z 2022 r.

Zielona Wileńska

Wileńska to ulica, która bardzo czeka na zielone zmiany. Projekt w tym zakresie nasze stowarzyszenie składało już dwukrotnie – za pierwszym razem zabrakło głosów na etapie wyboru projektów, za drugim razem odrzucono projekt w weryfikacji pod pretekstem prac nad koncepcją tzw. „Małej Stalowej” (o tym kontrowersyjnym pomyśle pisaliśmy więcej tu i tu). Tak więc do trzech razy sztuka!

Grafika przedstawiające nasze propozycje zmian na Wileńskiej.

Park Linearny Nowej Pragi

Tym razem także ponawiam zeszłoroczny pomysł, który odrzucono w związku z „Małą Stalową”. W tym projekcie chciałabym przedłużyć istniejący skwer Letnia/Kamienna, który cieszy się wielkim powodzeniem wśród okolicznych mieszkańców, aż do ulicy Strzeleckiej. Wystarczy zadbać o istniejącą zieleń, dosadzić nową i dostawić trochę małej architektury, tak by osoby mieszkające w pobliżu zyskały nowe miejsce do odpoczynku i rekreacji.

Popularny skwer Letnia/Kamienna mógłby stać się zaczątkiem nowego parku linearnego na Nowej Pradze.

Ukwiecamy praskie podwórka

To kolejny projekt, które zakłada metamorfozę wybranych podwórek na Pradze we współpracy z ich mieszkańcami. W tym toku skupiam się na terenie na tyłach budynku Szymanowskiego 7 i na pieszym pasażu między budynkami Brechta 14 i Ratuszowa 17/19. Pomysł zakłada m.in. posadzenie nowych kwitnących bylin i cebul kwiatów wiosennych, w ramach kontynuacji naszej oddolnej akcji #SadzimyDlaPragi.

Podwórko Szymanowskiego 7 – stan obecny.

Malwy Linneusza – nowe rabaty kwiatowe

Projekt ma na celu stworzenie rabat z malwami na Pradze II i III na cześć przyrodnika, który jest patronem jednej z ulic na osiedlu, a który badał ten gatunek kwiatów. Oprócz malw posadzone zostaną też inne rośliny, tak by nowe nasadzenia były atrakcyjne cały rok. W ramach projektu odtworzona zostanie też przepiękna rabata malwowa na ul. Szymanowskiego, która niestety w ciągu ostatnich dwóch lat została zniszczona przez nadgorliwych kosiarzy.

Rabata z malwami przy Szymanowskiego w czasach swojej świetności w 2021 r.

Cała Praga na rowery – nowe stojaki rowerowe

Projekt zakłada doposażenie praskich podwórek w stojaki rowerowe. Jazda na dwóch kółkach staje się w naszej dzielnicy coraz popularniejsza, ale niestety wciąż dramatycznie brakuje infrastruktury ze względu na niechęć dzielnicowych urzędników do rowerzystów (o próbach odrzucania projektów na nowe stojaki pisaliśmy m.in. tu). Jeśli projekt zwycięży w głosowaniu – nie będzie już wymówek!

Nowe stojaki wywalczone przeze mnie dla podwórka przy Szymanowskiego 3 w 2023 r.

Chodźmy na łyżwy – dzielnicowe lodowisko dla Pragi

Kolejny projekt, który powstał w wyniku zgłoszeń od mieszkańców skarżących się na brak dzielnicowego lodowiska w naszej dzielnicy. Ich zdaniem istniejąca ślizgawka na terenie Konesera jest mała i dość zatłoczona, więc przydałaby się dla mniej alternatywa.

Istniejące lodowisko w Centrum Praskim Koneser ze względu na swoją popularność potrzebuje alternatywy na terenie dzielnicy.